عایق رولی الاستومری

عایق رولی الاستومری | عایق رولی الاستومریک

عایق رولی الاستومری (  عایق رولی الاستومریک) یا درحالت کلی عایق های انعطاف پذیر سلول بسته، برای اولین بار 50 سال پیش معرفی شد. در طی این مدت زمانی، عایق الاستومریک (عایق الاستومری) در انواع کالاهای ارائه شده رشد چشمگیری داشته اند. آنها در جلوگیری از تبدیل ناخواسته گاز یا بخار به مایع و از بین رفتن انرژی (انتقال حرارتی) در مجاورت سرمای شدید، تهویه مطبوع و انتقال آب سرد مصرفی موفق عمل کرده اند. از انواع عایق های رولی همچنین در موارد مختلفی از قبیل انتقال آب داغ خانگی تا تجهیزات اصلی مکانیکی ساختمانی نظیر کولرهای آبی، چیلرها و تجهیزات انتقال هوا استفاده می شود.همچنین تأثیر ثانویه این عایق ها در صرفه جویی مصرف انرژی و منابع طبیعی ، کاهش گازهای گلخانه ای در هنگام هدر رفتن انرژی است که فاکتور بسیار مهمی در جهت حفظ محیط زیست بشمار میرود.

توضیحات کلی درمورد عایق رولی الاستومریک

محصولات عایق رولی الاستومری معمولاً بر اساس ترکیبی از پلی وینیل کلراید (PVC) و نیتریل بوتادین رابر (NBR) به همراه نوعی ماده شیمیایی دمنده ساخته می شوند. از مراحل اصلی فرایند تولید میتوان به مخلوط کردن مواد پایه ، اکستروژن یا شکل دهی و گرم کردن اشاره کرد. در طی مرحله گرمایش ، قسمت الاستومری محصول با کمک جوش القایی تجزیه شده و از طرف دیگر با تجزیه ماده دمنده شیمیایی میزان قابل توجهی گازهای نیتروژن تولید میشود.

اکثریت قریب به اتفاق محصولات الاستومری بر اساس مخلوط پلیمری لاستیکی PVC / NBR تولید می شوند. محصولات الاستومری استاندارد حاوی PVC و همچنین سایر مواد حاوی هالوژن هستند. که باعث افزایش خاصیت اشتعال پذیری محصول می شوند. اخیراً کلاس جدیدی از محصولات الاستومری معرفی شده است. این کلاس جدید از مواد مبتنی بر PVC نمیباشند ، که مشکلات احتمالی مربوط به محصولات حاوی هالوژن مانند دودهای کشنده ایجاد شده هنگام سوختن محصول را از بین می برد. این درحالی است که ، محصولات غیرهالوژنی فعلی موجود در بازار ، تنها 50٪ از شاخص های استاندارد ASTM-E84 مربوط به چگونگی عملکرد تجهیزات ساختمانی در موقع حریق را برآورده میکند.

عایق رولی الاستومری

ویژگی های محصولات عایق رولی الاستومری لینکران

  • قابلیت انعطاف پذیری عالی.
  • انتقال بخار آب کم (WVT of 0.1 perms in).
  • هدایت حرارتی (k) مشابه با سایر مواد عایق معادل  (0.30 BTU-in./hr.-sq. ft. F or less at 75ºF mean temperature).
  • قابلیت اشتعال پذیری کم که حداقل الزامات طراحی ساختمان را برآورده می کند.

از دیگر خصوصیات ذاتی که از این مخلوط پلیمری به دست می آیند میتوان به مقاومت در برابر روغن و ازن و خاصیت ترکیب پذیری بسیار مناسب با پوشش های چسبی اشاره کرد. همچنین اینگونه عایق ها قابلیت استفاده در محدوده دمایی از 70 درجه سانتیگراد زیر صفر تا 120 درجه سانتیگراد را دارند .

اگرچه تمام محصولات الاستومری می توانند بسیاری از خصوصیات مشابه را به اشتراک بگذارند ، طیف گسترده ای از مواد افزودنی ازقبیل (پرکننده ها ، پلاستیک سازها ، دوام دهنده ها) می توانند برای تقویت خصوصیات فیزیکی محصول به ترکیب اضافه گردند.

از محصولات عایق رولی الاستومری به عنوان عایق های حرارتی برودتی برای عایق کاری انواع سطوح مانند کانال های تهویه مطبوع ،مخازن و منابع ،دیواره های دستگاه های تاسیساتی ،لوله ها با انواع سایزهای مختلف ،دیواره های داخلی و خارجی ساختمان و… استفاده میشود. عایق های حرارتی و برودتی برند لینکران در انواع ساده ،پشت چسب دار ،با روکش پروتکت بلک یا آلومینیومی تولید میشود. به منظور اتصال و نصب عایق رولی الاستومری می توان از چسب عایق الاستومریک لینکران استفاده نمود.برای مطالعه و دریافت اطلاعات مهندسی برای عایق الاستومری لوله ای کلیک نمایید.

استانداردهای اجرایی

در سال های اخیر هریک از تولید کنندگان عایق های رولی الاستومری با توجه به رنج تولید محصولات خود اقدام به تهیه راهنماهای نصب کرده اند. انجمن ملی عایق کاری (NIA) در این زمینه ویدئوهای آموزشی جهت انتخاب عایق مناسب و نحوه اجرای صحیح ارایه داده است. انجمن مهندسان گرمایشی ، برودتی و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) و انجمن ملی آتش نشانی (NFPA) همچنین دستورالعمل هایی را برای استفاده از محصولات عایق ارائه می دهند.

نصب عایق رولی الاستومری

نصب مناسب برای عملکرد سیستم عایق رولی الاستومریک بسیار مهم است. برای عملکرد مناسب باید عایق بندی به اندازه کافی انجام شود و کل سیستم باید در برابر ورود و خروج هوا عایق شود. با استفاده از تکنیک های نصب ساده ، به راحتی می توان کل سیستم را عایق بندی کرد .همه درزها و درزهای طولی باید یا با استفاده از چسب مبتنی بر حلال ،یا چسب های فشاری یا روش دیگری که توسط سازنده توصیه می شود ، عایق کاری شوند. چسب باید روی هر دو سطح اعمال شود، اجازه داده شود تا کمی خشک شود و سپس قطعات محکم به هم فشار داده شوند. همچنین عایق بندی باید در اطراف تمام مهره ها ، خم های   90 درجه، اتصالات ، دریچه ها و همچنین در انتهای لوله های اجرا شود تا از ورود هوای محیط به سیستم جلوگیری شود.

هنگام نصب عایق رولی الاستومری ، نباید رول عایق تحت کشش قرار گیرد. کشش منجر به دو مشکل می شود: اول ، کاهش ضخامت و دوم ، می تواند منجر به ایجاد پیش تنیدگی در رول عایق شود. برای اطمینان از عایق بندی مناسب ، کلیه اتصالات یا مفاصل نباید تحت فشار قرار گیرند و همچنین به همین دلیل نباید عایق بندی بر روی تجهیزاتی اعمال شود که در زمان نصب حرارت بالایی دارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *