بست لوله

تعریف:

بست لوله یا نگهدارنده لوله به عنوان بهترین مکانیسم نگهدارنده برای لوله های معلق هم برای لوله های افقی و هم لوله های عمودی که در مجاورت سطح قرار دارند، تعریف می شود. بست لوله در حصول اطمینان از اینکه تمام لوله ها به صورت ایمن ثابت می شوند و همچنین برای هر گونه حرکت یا انبساط لوله ای که ممکن است رخ دهد، حیاتی می باشد.

 بست لوله لینکران

بست های لوله اتصالات ساده ای می باشند که به طور متداول در بسیاری از پروژه ها برای اهداف تاسیساتی مورد استفاده قرار می گیرند. بست لوله برای مهار کردن لوله های عایق بندی شده و عایق بندی نشده و برای کنترل و محدود کردن حرکت و همچنین برای تنظیم عمودی در سیستم های رایزری طراحی می شوند

آنها یکی از انواع مختلف سیستم های حفاظتی از لوله ها می باشند که به طورگسترده در لوله کشی گرمایش و سرمایش، فاضلاب، آب باران، برق و گاز و… استفاده می شوند که به طور مستقیم یا از طریق یک براکت آویزان پیچ و مهره می شوند. به این ترتیب لوله محکم در محیط نگه داشته شده و در سرتاسر طول اجرای آن از آن پشتیبانی می شود و به این ترتیب لوله ها به شکل مطمئن سر جای خود قرار می گیرند.

جایگاه استفاده بست لوله

این بست ها برای صنایع مختلف استفاده میشود. از این بست ها می توان در صنایع تاسیساتی، پتروشیمی و برای انواع لوله های آب و گاز و … استفاده کرد. آنها از متریال های مختلفی از پلاستیک تا مس، انواع فولاد، برنج و کروم ساخته می شوند و بعضی از آنها همراه با عایق EPDM و پلی اورتان و… جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی بست به لوله تولید می شود. شیوه های مختلفی برای  نصب بست ها (یک پیچ ، دوپیچ ، سه پیچ و…) در دسترس است.

آنها به سادگی با محاصره طول لوله یا کابل کار می کنند در حالی که به دیوارها یا سقف یا ساپورت متصل شده و به این ترتیب باعث نگه داشتن کابل یا لوله به صورت محکم در جای خود می شوند. توجه داشته باشید که در بعضی مدل ها فراهم کردن مکانی کوچک برای حرکت چه از نظر گرمایی چه مکانیکی یا … مفید است.بست لوله به عنوان تجهیزات نگهدارنده لوله در بسیاری از انواع مختلف از سیستم تک انکره ساده تا سیستم های بسیار پیچیده با قابلیت جابجایی ویا تحمل بارهای خیلی سنگین، تولید میشود. جهت اطمینان از نصب لوله ها به صورت یک پارچه ضروری است که بست لوله مناسب جهت مهاربندی انتخاب گردد. شکست بست لوله ها می تواند باعث ایجاد آسیب قابل توجه و گران قیمت در ساختمان شود، بنابراین مهم است که به صورت صحیح و دقیق انجام شود.

بست

اصلی ترین انواع بست لوله

بست لوله استاندارد :

این بست ها با استفاده از دو پیچ ، هر پیچ یک طرف لوله، لوله را ثابت نگه میدارند. با توجه به نیاز و ضوابط پروژه، می توان آنها را با عایق و یا بدون عایق استفاده کرد.

بست لوله ساده :

از انواع این بست لوله میتوان به :

Split Bands , U Bolts , Saddle Clamps

اشاره کرد. این مدل بست ها هیچ پوشش داخلی ندارند، بنابراین بهتر است در جایی که هیچ متغیری اضافی مانند درجه حرارت یا عایق صدا در نظر گرفته نمی شود، استفاده می گردد.

بست لوله با ظرفیت بارهای سنگین (heavy duty pipe clamps):

این مدل بست ها با کارآیی بالا هستند، بنابراین برای مواردی که در آن نیاز به تحمل بارهای سنگین می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

این بست ها قابلیت نصب هم در فضاهای باز و هم در فضاهای سرپوشیده را دارند و در دو مدل با عایق و بدون عایق ارائه می شوند. آنها دارای ویژگی های مدرن هستند که موجب نصب راحت تر نسبت به بست های معمولی میگردد.

بست لوله پلاستیکی :

بست های پلاستیکی جهت مهار بندی لوله های پلاستیکی و لوله های آب مصرفی از جنس مس استفاده می گردد. آنها برای تحمل بارهای سبک و لوله های کوچک مناسب هستند. آنها همچنین برای مواقعی که نیاز به اجرای تعداد زیادی از بست ها در مدت زمان کم مورد نیاز است، عالی هستند.

ساز و کار بست لوله چگونه است ؟

اینکه بست های لوله دقیقا چگونه کار می کنند به کاری که می خواهید انجام دهید بستگی دارد. بست ها و کلیپس های لوله در اندازه ها و قطرهای مختلف موجود هستند.در اغلب موارد، بست لوله با در بر گرفتن دور تا دور لوله و مهار لوله زیر سقف لوله را آویزان نگه می دارد. آنها به سادگی لوله را در جای خود ثابت نگه میدارند. از آنجا که انواع مختلفی از بست های لوله وجود دارد، تفاوت هایی نیز در نحوه عملکرد آنها مشاهده میگردد.

Standard pipe clamps :

این بست ها با استفاده از دو پیچ ، هر پیچ یک طرف لوله، لوله را ثابت نگه میدارند. نسخه های پیشرفته تر از بست های استاندارد با استفاده از یک پیچ برای اجرای سریع تر و یا با استفاده از دو پیچ که دارای ویژگی های اضافی مانند واشر ضد زنگ و مهره قفل کن می باشند، ارائه میگردند.

Saddle pipe clamps :

این بست ها نیمه بالایی لوله را در بر گرفته و نیمه دیگر لوله روی سطح زمین قرار میگیرد.

Plastic pipe clamps :

بست های پلاستیکی می توانند به شیوه های مختلف کار کنند.آنها معمولا به دیوار با پیچ یا رول پلاگ وصل می شوند و لوله به سادگی با فشار درون بست قرار میگیرد و برای اجرای سریع و ایمن بکار می روند.

Pipe hangers  یا U bolts  :

این بست ها به صورت یک نشیمن نیمه زیرین لوله را در بر گرفته و به صورت استاتیکی لوله را مهار میکنند. از این نوع بست ها هم به صورت آویز و هم به صورت زمینی میتوان استفاده کرد.

تصاویر زیر به شما نشان می دهد که چگونه میتوان از بست لوله  به آسانی استفاده کرد.

کدام بست لوله را انتخاب کنیم ؟

وقتی موضوع انتخاب بهترین بست لوله در میان باشد، هیچ راه حل کلی جهت اجرای مناسب برای همه سایزهای لوله وجود ندارد. در حقیقت، انتخاب بهترین بست بستگی به محیط نصب و الزامات پروژه جهت اجرا و راه اندازی دارد. معمولا بهترین انتخاب بست لوله برای کار به تعداد انگشت شماری از سوالات کلیدی بستگی دارد. مهم ترین آنها عبارتند از :

اینکه چگونه و در کجا نصب می شوند؟

چه قطر و فضایی برای دستیابی به حمایت مناسب در طول اجرای کامل مورد نیاز است؟

در انتخاب بست لوله به چه فاکتورهایی باید دقت کنیم ؟

تغییرات دما :

تغییرات دما می تواند موجب انبساط  در لوله ها و ایجاد برهم کنش بین لوله ها می شود. اگر از بست مناسب و صحیح جهت دمپ جابجایی به وجود آمده در لوله ها به علت تغییرات دما استفاده نشود، ممکن است صدمات جدی و جبران ناپذیری به ساختمان وارد شود. برای انتخاب بست های مناسب برای مقابله با انبساط حرارتی، ابتدا باید میزان انبساط حرارتی در لوله ها محاسبه شوند.

بار مرده :

بست های لوله ای هرکدام دارای حداکثر ظرفیت تحمل بار هستند، به این معنی که شما نیاز به انتخاب یک بست مناسب جهت  تحمل از بار مورد نیاز است. به عنوان مثال، ممکن است در پروژه ای نیاز به مهار لوله های سنگین باشد که بایستی از بست لوله با ظرفیت بارهای سنگین (heavy duty pipe clamps)، برای مهار لوله ها استفاده شود.

این همچنین می تواند کمک کند تا حداکثر فاصله بین بست ها را تا ماکزیمم فاصله مجاز آیین نامه افزایش داد، زیرا این بست ها می توانند نیروی بیشتری را تحمل کنند.

سایز لوله ها :

قطر لوله ها نیز در انتخاب نوع بست مورد نیاز تاثیر می گذارد، زیرا هر بست لوله فقط برای یک حداقل و حداکثر قطر لوله طراحی شده است. به عنوان مثال، بست های تک پیچ اغلب بازه محدودتری دارند، زیرا در اجرا جهت نصب آنها باید از یک طرف باز شوند، و برای لوله های کوچک تر مناسب هستند. لوله های بزرگتر اغلب نیاز به بست های دو پیچ، بست های ساده و یا بست های با ظرفیت بارهای سنگین نیاز دارند.

بست لوله

شرایط محیطی :

محیطی که بست لوله شما نصب می شود می تواند نوع بست مورد استفاده شما را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال، اگر نصب خارجی است و بست لوله در معرض هوا قرار دارد، احتمالا نیاز به یک بست لوله با پوشش خاص برای مقاومت در برابر خوردگی وجود دارد. بدین منظور بسیاری از اتصالات لوله استاندارد ما برای استفاده در فضای باز با پوشش خاص جهت مقاومت در برابر خوردگی موجود است.

شرایط خاص :

به عنوان مثال در بعضی از پروژه های ساختمانی شرایط خاصی مانند عایق صدائی یا نصب سریع وجود دارد. در این موارد، بست های تخصصی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر نیاز به نصب سریع لوله ها باشد، یک بست یک پیچ که نیازی به ابزار ندارد مناسبتر از بست دو پیچ است. برای عایق صوتی، بست لوله با پوشش لاستیکی، میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

6– توضیحات تکمیلی در خصوص عایق بست لوله :

همانطور که گفته شد در بعضی موارد نیاز به بست لوله با عایق می باشد. این نیاز میتواند به علت جنس خاص لوله ها یا دمای لوله ها به وجود آید. بست های روکش دار ویژگی های عایق صوتی را نیز فراهم میکنند.

بست های با عایق EPDM لاستیکی برای لوله های فولادی مناسب هستند. این به این دلیل است که آنها دارای یک سری شیار در داخل پوشش خود هستند که لوله را می گیرند تا لوله نتوانند حرکت کنند. در صورت نیاز، می توان از طریق اتصالات جانبی مانند expantion devices جابجایی لوله را فراهم کرد.

  • دیگر انواع بست لوله ای :

از انواع بست لوله می توان به بست لوله آتش نشانی گلابی شکل، بست لوله آتش نشانی کلویس، بست لوله بارهای سنگین دوپایه، بست لوله چند منظوره، بست لوله فاضلابی، بست لوله بارهای سنگین تک پایه، بست لوله کرپی، بست لوله برق، بست کابل برق و… اشاره کرد.

 

شرکت فن آوران نصب تاسیسات پارسیان (فن تاپ)

به عنوان تولید کننده در بخش صنایع تاسیسات مکانیکال والکتریکال مفتخریم تولیداتی ملی با قیمت مناسب و کیفیت جهانی را در اختیارتان قرار دهیم.

شرکت فن تاپ ارائه دهنده انواع ساپورت های تاسیسات از جمله  پروفیل های فولادی گالوانیزه ،  لرزه گیر های مکانیکی ،بیم کلمپ ها ، سیستم های فلنج کانال هوا و بست لوله با برند لینکران در سراسر کشور است.